lv en
Melngalvju nams atjaunošanas 25. dzimšanas dienas gadu ieskandina ar svētku koncertu 

30.11.23

Melngalvju nams savu uzcelšanas 690. gadu un atjaunošanas 25. gadu ieskandinās ar svinīgu kamermūzikas koncertu Svētku zālē 2023. gada 9. decembrī plkst. 15.00 - 17.00 un visa nākamā -  jubilejas - gada garumā piedāvās daudzveidīgu svētku sarīkojumu programmu. Vēsturiskais Melngalvju nams ir krāšņākā un senākā sabiedriskā celtne Rīgā, ko uzbūvēja 1334. gadā. Otrā pasaules kara laikā nopostīto Melngalvju namu atjaunoja un iesvētīja 1999. gada 9. decembrī. 

 

“Melngalvju nams cauri gadsimtiem bijis ne tikai nozīmīgs Rīgas un visas Latvijas darījumu slēgšanas un sabiedriskās dzīves norises centrs, bet arī svarīga kultūrvieta, ko arvien cenšamies tādu uzturēt un spodrināt arī 21. gadsimtā,” uzsver pasākumu centra “Melngalvju nams” vadītāja Linda Lūkina-Kalda. “Svētku zāle, kurā 9. decembrī ar koncertu ieskandināsim savu divkāršās jubilejas gadu, tās teicamās akustikas dēļ visos laikos bijusi viena no labākajām Rīgas koncertzālēm. Te gan kā diriģents, gan kā komponists uzstājies Rihards Vāgners, komponists Ferencs Lists, pianists Sigismunds Tālbergs un citas slavenības. 

 

Apzinoties mantojuma spožumu, Melngalvju namā turpinām piedāvāt ne tikai interesantas un atraktīvas nama apskates ekskursijas, bet nākamajā, jubilejas gadā, nama apmeklētājus iepriecināsim gan ar koncertiem, gan paplašinātu Melngalvju nama piedāvājuma klāstu. Un Ziemassvētku gaidīšanas laikā ir jāatgādina leģenda, kas vēsta, ka tieši pie Melngalvju nama Rātslaukumā 1510. gadā atradās Eiropā pirmā Ziemassvētku egle.” 

 

9. decembrī koncertu Melngalvju nama Svētku zālē plkst. 15.00 - 17.00 sniegs Latvijas akadēmiskie mūziķi, tostarp koncerta idejas autors basbaritons Kristians Krievāns, tenors Edijs Klievēns, basi Kristofs Girgensons un Jānis Sustrups, baritons Kristaps Sams, mecosoprāns Katrīna Reikmane, vijolniece Laura Sustrupe un koncertmeistare Natālija Zandmane , pianists Jonatāns Posts no Vācijas un pianiste Jana Bārtula, kura būs arī visa šā koncerta koncertmeistare.

 

“Gribam sumināt šo Latvijas vēsturē tik zīmīgo ēku ar skaistu kamermūzikas koncertu,” stāsta mūziķi. “Koncertā uzstāsies savu ceļu akadēmiskajā dziedāšanā un klaviermūzikā jau iezīmējuši mākslinieki, kuri kāpj gan uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, gan piedalās citu valstu operu projektos, kā arī jaunie skatuves mākslinieki. Dzirdēsiet gan jaunos un daudzsološos Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā studējošos mūziķus, kā arī Kultūras akadēmijas studentus, kas izpildīs pasaules vokālās mākslas, vijoļmūzikas un klaviermūzikas šedevrus. Programmā dzirdēsit vācu, austriešu, franču, itāļu un latviešu kamermūziku.” 

 

Koncertā skanēs Franca Šūberta, Roberta Šūmaņa, Ludviga van Bēthovena, Fransisa Pulenka, Emīla Dārziņa, Lūcijas Garūtas, Jāzepa Vītola, Jāņa Mediņa, Alfrēda Kalniņa, Raimonda Paula, Mārtiņa Brauna un Jāņa Lūsēna skaņdarbi. 

 

9. decembrī koncertu Melngalvju nama Svētku zālē no plkst. 15.00 līdz 17.00 varēs bez maksas baudīt ikviens Melngalvju nama apmeklētājs, ir jāiegādājas tikai Melngalvju nama ieejas biļete. Koncertu varēs klausīties bez noteiktas sēdvietas, brīvā formātā, papildus baudījumu gūstot, izstaigājot arī nama līkločus un tādējādi pārceļoties gadsimtus tālā vēsturē. 

 

Melngalvju nama Svētku zāle ilgā laika posmā uzskatāma par svarīgāko simfoniskās, oratoriālās un kamermūzikas atskaņošanas centru Rīgā. Bez jau minētā R. Vāgnera, S. Tālberga un F. Lista te uzstājušies - M. Vāgnere ar monologu no F. Šillera lugas “Orleānas jaunava”, A. Rubinšteins, V. Šrēdere-Devriēna, K. Šūmane, H. Berliozs, Brāļi Verņavski, kā arī Rīgā dzīvojušie mūziķi - H. Dorns, K.K. Feige, F. Lēbmanis, A.un B.H. Rombergi, E. Vellers un E. Zīgerts. 

 

Melngalvju nams turpina glabāt un kopt vēsturiskās tradīcijas un radīt jaunus kultūrnotikumus. Jāuzsver arī, ka Melngalvju nams ir viens no TOP ārzemju tūristu apmeklējuma vietām Rīgā. Arī Latvijas iedzīvotāji novērtē nama vēsturisko nozīmīgumu un grezno arhitektūru, un apmeklē to ekskursijās un koncertu laikā. Sāktais jubilejas gads ir laba iespēja Melngalvju namā vēl nebijušajiem vai tiem, kuri tur sen nav viesojušies, ieplānot šādu apmeklējumu. 

 

Ieejas biļetes iespējams iegādāties šeit vai Melngalvju nama kasē.

Citas aktualitātes
Melngalvju nams Lieldienu brīvdienās piedāvā jautru olu meklēšanas ceļojumu
21.03.24

Melngalvju nams Lieldienu brīvdienās – no 30. marta līdz 1. aprīlim - ģimenēm ar bērniem piedāvā doties jautrā ceļojumā “Zaķim pa pēdām”, palīdzot Lieldienu zaķim atrast namā pazaudētās olas.

Vairāk
Melngalvju nams skolēnu brīvlaikā aicina visus uz lielformāta spēļu nedēļu
06.03.24

Melngalvju nams skolēnu pavasara brīvlaikā no 11. līdz 17. martam aicina skolēnus, ģimenes ar bērniem, jauniešus un ikvienu interesentu uz spēļu nedēļu, kurā vēsturiskajās un greznajās nama telpās varēsiet ļauties lielformāta spēļu priekam. 

Vairāk